ltsp - en to pt translation catalogue (7 entries)

note: Type: boolean Description
en: Set up an LTSP chroot environment?
pt: Criar um chroot para o LTSP ?

note: Type: boolean Description
en: This will set up an LTSP chroot environment on the machine, to act as a thin client server.
pt: Isto irÃ¡ criar um chroot LTSP na mÃ¡quina, para atuar como um servidor de clientes finos.

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package
en: Build LTSP chroot
pt: Construir chroot LTSP

note: Type: text Description
en: Building LTSP chroot...
pt: Construindo chroot LTSP...

note: Type: note Description
en: Installation aborted
pt: Instalacao abortada

note: Type: note Description
en: ltsp-client cannot be installed in a regular machine. This package provides  the basic structure for a LTSP terminal.
pt: ltsp-client não pode ser instalado numa máquina regular. Este pacote provê  a estrutura básica para um terminal LTSP.

note: Type: note Description
en: Please read the package description to understand what it means.
pt: Por favor leia a descrição do pacote para entendermelhor o que isso significa.
